Zabieg wstrzykiwania botoksu przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie i wykonany przez doświadczonego lekarza jest całkowicie bezpieczny i może mieć cudowne działanie dla naszej skóry. Dzięki swoim właściwościom jest rewelacyjnym antidotum nie tylko w profilaktyce anty-aging, niwelowaniu zmarszczek i modelowaniu nosa, ale także świetnie sprawdza się w leczeniu przykrych dolegliwości takich jak nadpotliwość różnych części ciała i bruksizm.
Bez względu na to, co jest przyczyną wstrzyknięcia toksyny botulinowej, zabieg przebiega w podobny sposób. Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad, na podstawie którego ustala oczekiwania pacjenta, stara się wyeliminować wszelkie ewentualne przeciwwskazania takie jak przewlekłe choroby, stany zapalne czy przyjmowane leki oraz ocenia stan skóry. Jeżeli celem jest wygładzenie zmarszczek, modelowanie nosa lub podnoszenie powiek, bardzo szybko można przejść do zaznaczenia odpowiednich miejsc do wstrzyknięcia toksyny, zdezynfekowania skóry oraz samego zabiegu. Polega on na użyciu cieniutkiej mikroigły, za pomocą której botoks zostaje wprowadzony pod skórę do odpowiednich mięśni.
W przypadku leczenia nadpotliwości należy najpierw ustalić dokładne umiejscowienie gruczołów, których nadprodukcja jest przyczyną tych krępujących dolegliwości. Za pomocą tzw. testu Minora, czyli posmarowania skóry jodyną i skrobią, lekarz może dokładnie oznaczyć konkretne miejsca, dzięki czemu nie pominie żadnego dokuczliwego gruczołu potowego. W tym wypadku wprowadzony pod skórę botoks spowalnia produkcję potu, a pacjent może ponownie cieszyć się osobistym komfortem.
Jeżeli zaś pacjent zmaga się z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami, botoks zostaje wprowadzony w mięsień żwacz, który niweluje jego napięcie.
Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest niemal bezbolesny i zazwyczaj nie wymaga użycia znieczulenia miejscowego. W takim przypadku wystarczy jedynie ochłodzenie skóry kostkami lodu, dzięki czemu dyskomfort zostaje ograniczony do minimum.